Skip to main content
Expertise
20 years of experience
33,000 reviews 4.95/5.00
Free shipping from €75
Multiple awards

Callebaut Velvet Full Body Intense cocoa flavor for special baking creations


Callebaut Velvet Full Body cocoa powder impresses with an intense, deep chocolate flavor and a pleasantly rounded mouthfeel. Its bold, deep reddish-brown color gives cakes, pastries, desserts, and beverages a striking appearance and ensures a particularly appetizing cocoa character. With a 2224% fat content, careful alkalization, and extra-fine grinding, Velvet Full Body offers excellent qualities for versatile use in your home kitchen.

Versatile for cakes, desserts, and beverages


Whether for moist brownies, airy sponge cakes, aromatic cakes, delicate glazes, or hot chocolatethis high-quality cocoa powder is incredibly versatile. Its distinct roasted cocoa aroma is complemented by a subtle note of oak wood, adding distinctive depth to your creations.

Intense cocoa from Callebaut


Velvet Full Body stands for a powerful, balanced cocoa flavor and reliable performance. The extra-fine grind ensures a pleasant texture and even distribution. Additionally, the cocoa powder is dairy-free and suitable for both vegan and vegetarian recipes.

Content: 1 kg

Manufacturer:
Barry Callebaut Belgium N.V.
Aalstersestraat 122
9280 Lebbeke (Wieze)
Belgien
Passend dazu

Cutsomers also bought

18% off
92 left
Tip

Average rating of 4.9 out of 5 stars

Belgian Chocolate dark 2.5kg by Callebaut
Couverture callets

Content: 2.5 kg €13.98 / 1 kg

€34.95 instead of: €42.95 (18.63% saved)
00
00
00
00

Average rating of 5 out of 5 stars

Cocoa bean fragments 100g
Roasted cocoa nibs - intense flavour

Content: 0.1 kg €44.50 / 1 kg

€4.45
18% off
71 left
Tip

Average rating of 4.9 out of 5 stars

Belgian Chocolate milk 2.5kg by Callebaut
Couverture callets

Content: 2.5 kg €13.98 / 1 kg

€34.95 instead of: €42.95 (18.63% saved)
00
00
00
00

Average rating of 5 out of 5 stars

Golden plate 25cm gold shiny 6 pieces
Cake base made of stable carton

€3.65
New
Callebaut Velvet Rouge Ultime Cocoa Powder 1kg
Top class cocoa powder

€14.95

Average rating of 4.9 out of 5 stars

Fondant icing (sugar glaze) 500g
Fluid sugar glaze

Content: 0.5 kg €9.90 / 1 kg

€4.95

Average rating of 5 out of 5 stars

Heidi Humbrecht
(23 d 18 h ago)
»Ich liebe diesen Drehteller. Er dreht sich ganz leicht und leise. Kein Wackeln! Einfach perfekt!«

Average rating of 5 out of 5 stars

Jutta Kuckelkorn
(24 d 10 h ago)
»Sehr gut,habe es noch nicht gebraucht,sehen aber gut aus,bis bald«

Average rating of 5 out of 5 stars

Gabriella Spindler
(25 d 5 h ago)
»Sehr gute Qualität und genau wie beschrieben. Der Draht lässt sich gut verarbeiten und ist für meine Arbeiten perfekt geeignet. Ich bin sehr zufrieden...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Gabriella Spindler
(25 d 5 h ago)
»Sehr gute Qualität und genau wie beschrieben. Der Draht lässt sich gut verarbeiten und ist für meine Arbeiten perfekt geeignet. Ich bin sehr zufrieden...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Gabriella Spindler
(25 d 5 h ago)
»Sehr gute Qualität und genau wie beschrieben. Der Draht lässt sich gut verarbeiten und ist für meine Arbeiten perfekt geeignet. Ich bin sehr zufrieden...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Diane Taubenrauch
(25 d 13 h ago)
»Super!!! Diese Lebensmittelfarbe färbt wirklich in brillanter Qualität. Den Hinweis sparsam dosieren sollte man beachten. «

Average rating of 4 out of 5 stars

Kristina W.
(26 d 17 h ago)
»Sehr schöne Einschulungsdeko für die Torte und den Kuchen. Leider war bei den blauen Buntstifte die Farbe nicht gleichmäßig und die weiße Schokolade w...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Kristina W.
(26 d 17 h ago)
»Alles prima, schöne Deko für den Kuchen. Alles prima verpackt gewesen.«

Average rating of 5 out of 5 stars

Andrea
(28 d 3 h ago)
»Werde demnächst diesen Ausstecher ausprobieren und finde er passt zu vielen Anlässen«

Average rating of 5 out of 5 stars

Andrea
(28 d 3 h ago)
»Alles bestens diese Love Letter Sprinkles und sind sehr schön.«

Average rating of 5 out of 5 stars

Andrea
(28 d 3 h ago)
»Ich kaufe schon lange dieses Produkt und diese Edel-Kuvertüre ist einfach die Beste.«

Average rating of 5 out of 5 stars

Andrea
(28 d 3 h ago)
»Gute Aufbewahrungsmöglichkeiten , kann ich weiterempfehlen und es passt viel rein«

Average rating of 5 out of 5 stars

MK
(28 d 10 h ago)
»Gute Qualität und schnelle Lieferung- Da kann man nicht meckern«

Average rating of 5 out of 5 stars

Christin Kabus
(28 d 11 h ago)
»Der Fondant, auch der 1kg-Block, lässt sich super verarbeiten, ist geschmeidig und lässt sich problemlos ausrollen und formen. Auch die Farbe ist wund...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Christin Kabus
(28 d 11 h ago)
»Die Gelkonsistenz lässt sich gut auftragen und es hält super - sogar an den Seitenflächen der Torte.«

Average rating of 5 out of 5 stars

Christin Kabus
(28 d 11 h ago)
»Der Fondant lässt sich super verarbeiten, ist geschmeidig und lässt sich problemlos ausrollen und formen. Auch das Einfärben klappt wunderbar.«

Average rating of 5 out of 5 stars

Christin Kabus
(28 d 11 h ago)
»Der Fondant lässt sich super verarbeiten, ist geschmeidig und lässt sich problemlos ausrollen und formen. Auch die Farbe ist wunderschön und wirkt seh...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Christin Kabus
(28 d 11 h ago)
»Die Aufleger sind aus leuchtenden Farben sehr schön gefertigt. Das hat die Torte direkt aufgewertet.«

Average rating of 5 out of 5 stars

Christin Kabus
(28 d 11 h ago)
»Der Fondant lässt sich super verarbeiten, ist geschmeidig und lässt sich problemlos ausrollen und formen. Auch die Farbe ist wunderschön und wirkt seh...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Carmen
(29 d 10 h ago)
»Ich brauchte die Lilie für eine Motivtorte als Eye-Catcher. Die Lieferung kam schnell, die filigranen Blüten waren sicher verpackt und zum Anbringen a...«
Information on the authenticity of customer reviews
What our customers say

Average rating of 0 out of 5 stars

VERY GOOD 4.95/5.00
24442 reviews
Online catalog
Online catalog

All baking trends at a glance.
Browse our large assortment now!

Print catalog
Print catalog

Always the latest trends in view.
Browse our catalog comfortably at home!

Vouchers
Vouchers

Simply order online and
give the gift of baking joy.
Available digitally and as a gift card!