Skip to main content
Expertise
20 years of experience
33,000 reviews 4.95/5.00
Free shipping from €75
Multiple awards

Pistachio Candy Melts Melt-in-the-Mouth Drops with a Delicate Nutty Flavour


With Pistachio Candy Melts, you can create creative and flavorful decorations in no time. These convenient drops impress with their smooth melt and pleasantly nutty pistachio flavour ideal for modern baking ideas and sweet highlights.

They are particularly easy to use: The Candy Melts can be gently melted in a bain-marie or in a microwave on low power and are ready to use immediately.

Perfect for Coating and Decorating


Whether for cake pops, chocolates, or as a decorative coating the liquid mixture is easy to work with and ensures a smooth finish. Cakes, cupcakes, and other pastries can also be stylishly decorated with them.

Versatile for creative baking ideas


These candy melts are suitable not only for coating, but also for casting in moulds or creating delicate decorative patterns. This allows you to create individual treats with a unique look and taste in no time.

Application:
Gently melt in a water bath or in the microwave at low power and process as desired.
Zutaten: Sugar, fractionated and fully hydrogenated vegetable fat (palm kernel), WHEY POWDER, WHOLE MILK POWDER, emulsifiers: E 492 (sorbitan tristearate), E 322 (sunflower lecithin), E 472c (Citric acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids); Spirulina extract, fat-reduced cocoa powder, colouring: E 161b (Lutein); flavoring, salt. May contain SOY, may contain traces of NUTS.
Nutrition facts / Nährwertangaben
per / pro 100g
Energy Value / Energie 2348 kJ / 585 kcal
Fat / Fett
of which saturated fatty acids / davon ges. Fettsäuren
37g
34.7g
Carbohydrate / Kohlenhydrate
of which sugars / davon Zucker
59.1g
59.1g
Protein / Eiweiß 2.6g
Salt / Salz 0.6g
Food company: Cake-Masters
Passend dazu

Similar products

Average rating of 5 out of 5 stars

Writing choc dark 120g
Mass for writing and decorating

Content: 0.12 kg €29.58 pro 1kg

€3.55

Average rating of 4.9 out of 5 stars

Writing choc white 120g
Mass for writing and decorating

Content: 0.12 kg €29.58 pro 1kg

€3.55

Average rating of 4.9 out of 5 stars

Cocoa containing glaze chips 1.0kg
Chips, easy to dose

€9.45
Candy Melts pistachio flavour 1kg
Practical glaze for dipping and covering

€16.95

Average rating of 5 out of 5 stars

Cocoa containing glaze chips 200g
Chips, easy to dose

Content: 0.2 kg €11.25 pro 1kg

€2.25
Candy Melts pistachio flavour 200g
Practical glaze for dipping and covering

Content: 0.2 kg €19.75 pro 1kg

€3.95

Average rating of 5 out of 5 stars

Heidi Humbrecht
(20 d 7 h ago)
»Ich liebe diesen Drehteller. Er dreht sich ganz leicht und leise. Kein Wackeln! Einfach perfekt!«

Average rating of 5 out of 5 stars

Jutta Kuckelkorn
(20 d 23 h ago)
»Sehr gut,habe es noch nicht gebraucht,sehen aber gut aus,bis bald«

Average rating of 5 out of 5 stars

Gabriella Spindler
(21 d 18 h ago)
»Sehr gute Qualität und genau wie beschrieben. Der Draht lässt sich gut verarbeiten und ist für meine Arbeiten perfekt geeignet. Ich bin sehr zufrieden...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Gabriella Spindler
(21 d 18 h ago)
»Sehr gute Qualität und genau wie beschrieben. Der Draht lässt sich gut verarbeiten und ist für meine Arbeiten perfekt geeignet. Ich bin sehr zufrieden...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Gabriella Spindler
(21 d 18 h ago)
»Sehr gute Qualität und genau wie beschrieben. Der Draht lässt sich gut verarbeiten und ist für meine Arbeiten perfekt geeignet. Ich bin sehr zufrieden...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Diane Taubenrauch
(22 d 2 h ago)
»Super!!! Diese Lebensmittelfarbe färbt wirklich in brillanter Qualität. Den Hinweis sparsam dosieren sollte man beachten. «

Average rating of 4 out of 5 stars

Kristina W.
(23 d 6 h ago)
»Sehr schöne Einschulungsdeko für die Torte und den Kuchen. Leider war bei den blauen Buntstifte die Farbe nicht gleichmäßig und die weiße Schokolade w...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Kristina W.
(23 d 6 h ago)
»Alles prima, schöne Deko für den Kuchen. Alles prima verpackt gewesen.«

Average rating of 5 out of 5 stars

Andrea
(24 d 16 h ago)
»Werde demnächst diesen Ausstecher ausprobieren und finde er passt zu vielen Anlässen«

Average rating of 5 out of 5 stars

Andrea
(24 d 16 h ago)
»Alles bestens diese Love Letter Sprinkles und sind sehr schön.«

Average rating of 5 out of 5 stars

Andrea
(24 d 16 h ago)
»Ich kaufe schon lange dieses Produkt und diese Edel-Kuvertüre ist einfach die Beste.«

Average rating of 5 out of 5 stars

Andrea
(24 d 16 h ago)
»Gute Aufbewahrungsmöglichkeiten , kann ich weiterempfehlen und es passt viel rein«

Average rating of 5 out of 5 stars

MK
(24 d 23 h ago)
»Gute Qualität und schnelle Lieferung- Da kann man nicht meckern«

Average rating of 5 out of 5 stars

Christin Kabus
(25 d ago)
»Der Fondant, auch der 1kg-Block, lässt sich super verarbeiten, ist geschmeidig und lässt sich problemlos ausrollen und formen. Auch die Farbe ist wund...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Christin Kabus
(25 d ago)
»Die Gelkonsistenz lässt sich gut auftragen und es hält super - sogar an den Seitenflächen der Torte.«

Average rating of 5 out of 5 stars

Christin Kabus
(25 d ago)
»Der Fondant lässt sich super verarbeiten, ist geschmeidig und lässt sich problemlos ausrollen und formen. Auch das Einfärben klappt wunderbar.«

Average rating of 5 out of 5 stars

Christin Kabus
(25 d ago)
»Der Fondant lässt sich super verarbeiten, ist geschmeidig und lässt sich problemlos ausrollen und formen. Auch die Farbe ist wunderschön und wirkt seh...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Christin Kabus
(25 d ago)
»Die Aufleger sind aus leuchtenden Farben sehr schön gefertigt. Das hat die Torte direkt aufgewertet.«

Average rating of 5 out of 5 stars

Christin Kabus
(25 d ago)
»Der Fondant lässt sich super verarbeiten, ist geschmeidig und lässt sich problemlos ausrollen und formen. Auch die Farbe ist wunderschön und wirkt seh...«

Average rating of 5 out of 5 stars

Carmen
(25 d 23 h ago)
»Ich brauchte die Lilie für eine Motivtorte als Eye-Catcher. Die Lieferung kam schnell, die filigranen Blüten waren sicher verpackt und zum Anbringen a...«
Information on the authenticity of customer reviews
What our customers say

Average rating of 0 out of 5 stars

VERY GOOD 4.95/5.00
24442 reviews
Online catalog
Online catalog

All baking trends at a glance.
Browse our large assortment now!

Print catalog
Print catalog

Always the latest trends in view.
Browse our catalog comfortably at home!

Vouchers
Vouchers

Simply order online and
give the gift of baking joy.
Available digitally and as a gift card!